לקבוצת הוואטסאפ

הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט

אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה, למה זה כל כך חשוב וכמה זה הולך לעלות לכם, הכל כאן במאמר שהכנו לכם...

בס"ד

יועץ קרקע ובדיקות

היי חברים,

במאמר זה נדבר על חלק מהבדיקות שצריך לעשות לתכנון המבנה.

במסגרת התכנון האדריכלי, אתם מתבקשים להזמין סקר קרקע שמטרתו היא לבחון את שכבות הקרקע במגרש שלכם.

את הדו"ח של הקרקע עורך יועץ קרקע ומתבצע בפועל על ידי קודח מיומן והעלות של דו"ח שכזה היא כ-6,000 ₪ + מע"מ , תלוי בנגישות, בסוג הקרקע, במספר המגרשים לבדיקה בו זמנית ועוד.

המלצה חמה: אם אתם יודעים שהמגרש ממוקם בסביבה סלעית קשה או שקיימים מי תהום בעומק יחסית נמוך, חשוב מאוד להזמין את דו"ח הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם ועוד בטרם הכנת התוכנית האדריכלית!! לעיתים, דו"ח קרקע יכול לשנות לחלוטין את פני התמונה בעקבות ממצאים של אדמה סלעית הקשה לקידוח וחפירת כלונסאות (יכול לייקר את הצעת המחיר לשלד בעשרות אלפי שקלים!) או להבדיל אדמה עם מי תהום בעומק של כמה מטרים שיכולה לבטל לחלוטין את תוכניות המרתף שתכננתם.

חשוב מאוד לקחת יועץ קרקע מוסמך ומנוסה שידע לאבחן נכון את הקרקע, הדבר משפיע כתגובת שרשרת על אופן חוזק המבנה, על השלד שלו ועל היציבות כאשר כל המידע על הקרקע מועבר לקונסטרוקטור שבוחן את הממצאים ועל פי זה עורך את חישובי הקונסטרוקציה של המבנה.

חיסכון של 1,000 ₪ על בדיקות קרקע בידי יועץ לא מנוסה מספיק עלול לעלות לכם עשרות אלפי שקלים יותר בתוספת ברזל ובטון למבנה שלא באמת לצורך במקרה הטוב ולשקיעת המבנה ופגיעה ביסודות במקרה הרע.

אני אישית ערכתי סקר בין 3-4 יועצי הקרקע המובילים בתחום, שמעתי כל אחד מהם ואת משנתו ובסופו של דבר בחרתי את החברה שנתנה לי מחיר טוב (זה לא היה המחיר הכי זול וזה בסדר מבחינתי) יחד עם שירות טוב ולוח זמנים מקוצר לביצוע (עניין של כמה ימים הקידוח מיום ההזמנה ועוד כמה ימים לשליחת הדו"ח).

בסופו של דבר, מטרת דו"ח הקרקע הוא לייעץ על אופן ביסוס היסודות כך שלא יהיו שקיעות או סחף לאורך השנים וכל זה בהתאם לשכבות הקרקע של המגרש.

חשוב להבין שסוג הביסוס לא משנה את אופן בניית הבית מבחינת תצורה חיצונית אבל ביסוס לא טוב יכול לגרום בעתיד לסדקים קלים במקרה הטוב ועד לקרעים מבניים וחיזוק כל היסודות במקרה הרע, רע מאוד.

כל קרקע מכילה את השכבות שלה ואת המאפיינים הסביבתיים שלה (קרוב לחוף הים / אזור הררי / אזור עם סלעים רבים וכו') כאשר כל קרקע מכילה את השכבות שלה בעומקים שונים ובצפיפות שונה (חול, חמרה, סלעים, גיר וכו') והדו"ח יערך בהתאם לסוג המבנה שעתיד להיבנות על הקרקע (במקרה שלנו בית פרטי).

השרות של ייעוץ הקרקע וביסוס היסודות כולל כמה מרכיבים:

 1. סקר קרקע
 2. בחינה סביבתית
 3. ייעוץ ראשוני לחישוב ביסוס היסודות
 4. ליווי של העבודות בשטח

 

במסגרת בדיקות הקרקע מגיע קודח שעובד בשיתוף פעולה עם יועץ הקרקע וקודח בדרך כלל ב-2 נקודות בקרקע שמרוחקות אחת מהשנייה בכדי לדגום כמה שיותר משטח הקרקע.

לרוב קודחים לעומק של 12 מ' ומוציאים דגימת קרקע בכל חצי מטר עד מטר בהתאם לדרישות יועץ הקרקע, את הדגימות אורזים ומתייגים באופן מסודר ושולחים למעבדת יועץ הקרקע.

בנוסף, עורכים בדיקות SPT (standard penetration test – מבחן חדירה סטנדרטי) שמטרתה היא בדיקת צפיפות שכבת הקרקע בכל עומק של הקרקע וזאת על ידי החדרת מוט לעומק הקרקע ובדיקה כמה נקישות נדרשות בכדי לצלוח את השכבה וכך דוגמים גם את צפיפות השכבה ולא רק את הסוג שלה.

לאחר שדו"ח הקרקע מוכן, יועץ הקרקע נותן ייעוץ ראשוני לקונסטרוקטור לגבי אופן תכנון היסודות והקונסטרוקטור מתכנן את מודל השלד של המבנה בהתאם לייעוץ של יועץ הקרקע.

לסיכום,

כמה טיפים לבחירת יועץ קרקע:

 1. תבחרו יועץ קרקע מומחה ומנוסה ובדקו את התעודות שלו – https://apps.moital.gov.il/WebServicesHandlers/EngineersAndArchitects.aspx
 2. בדקו מה ההשכלה שלו, הניסיון שלו ובקיאותו בתקנות לדרישות בדיקות הקרקע
 3. בקשו טלפונים של ממליצים , בונים פרטיים וקונסטרוקטורים.
 4. מה כוללת הצעת המחיר לביצוע הסקר? זמני ביצוע, הפקת הדו"ח, המלצות לביצוע, אפשרות להתייעצות עם הקונסטרוקטור ועוד.
 5. מה כולל הדו"ח של יועץ הקרקע והם הוא מספק את מלוא המידע הדרוש לקונסטרוקטור לביצוע החישובים?
 6. אופן התשלום – נהוג לשלם מחצית במועד ההזמנה ומחצית לאחר שהדו"ח מוכן ולאחר התשלום הדו"ח נשלח אליכם.
 7. לבקש הצעת מחיר לקידוח נוסף.
 8. תבקשו לקבל הצעת מחיר כמה שיותר מפורטת, את כל מה שההצעה כוללת ובמיוחד מה היא לא כוללת כולל כל האופציות האפשריות, שימו לב שלעיתים בכל התוספות מסתתרים הסכומים הגדולים ואחרי שכבר חתמתם על הזמנת סקר הקרקע לא תוכלו לשאת ולתת על מחיר התוספות.
 9. לוודא שהקודח קודח עם משאית המיועדת לכך או עם מקדח ידני (עולה יותר) כך שדגימות הקרקע יצאו כראוי ויהיה ניתן להגיע לעומקים הרצויים (כ-12 מ' בדרך כלל)
 10. לבדוק האם ההצעה כוללת פיקוח עליון ביום חפירת הכלונסאות ומה הזמינות שלו להגעה, לעיתים כשחופרים בפועל בקוטר 60 ס"מ ובמספר רב של קידוחים, הקרקע מתנהגת אחרת מאשר קידוח נקודתי ב-2 נקודות ויועץ הקרקע נותן את חוות דעתו במידה וצריך לשנות פרט מתוכניות הקונסטרוקציה.
 11. תבדקו עם השכנים שלכם מי עשה להם את בדיקות הקרקע והאם הם היו מרוצים, במידה וכן וכל יתר הסעיפים האחרים תקינים, רצוי להזמין אותם ולציין שהם בדקו אצל השכן שלכם, ייתכן וזה יוזיל מעט את העלויות, אומנם אי אפשר לעשות העתק הדבק מהדו"ח של המגרש השכן אבל זה נותן ליועץ הקרקע כיוון מה צפוי לו.
 12. תבררו טוב בהצעת המחיר את עניין האחריות המקצועית, ליועצי קרקע מוסמכים ומנוסים יש ביטוחים למקרה של טעויות מקצועיות, מקצוען אמיתי לא יחשוש לתת אחריות ולעמוד מאחורי הדו"ח שהוא הכין.
 13. לאחר שבחרתם את יועץ הקרקע והוא ביצע את הבדיקות, תבדקו שהדו"ח הראשוני מיועד עבור הבית שלכם ומתייחס לתוכנית הקונסטרוקציה המיועדת לבית שלכם, מומלץ בחום להעלות לוועידה את יועץ הקרקע ואת הקונסטרוקטור, לוודא שהכל מתואם בין שניהם "והם באותו עמוד", יועץ קרקע חכם ומנוסה ימצא יחד עם המהנדס פתרון קונסטרוקטיבי באופן מספק לתוכניות עם חיסכון מקסימלי בבטון ובברזל.

 

שיהיה לכם בהצלחה!!

 

שתף הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט :

אולי יעניין אותך גם