לקבוצת הוואטסאפ

בחירת מהנדס בניין

אחד מבעלי המקצוע היותר חשוב בתהליך הבניית הבית, תשקיעו 5 דקות לקרוא ולהבין איך לבחור את האדם הנכון ביותר למשימה.

בס"ד

כל מה שרציתם לדעת על בחירת מהנדס לפרויקט...

 

בבנייה של בית, חשוב לעשות את הדברים בסדר הנכון, כמו שצריך. הנחת יסודות איתנים וטובים הם הבסיס לבנייה איתנה וטובה. ככה זה בחיים. כשהבסיס הוא חזק, הבניין עומד על תילו לשנים רבות. אז בתהליך בניית הבית שלכם, אתם חייבים לדאוג לבסיס.

הבסיס הוא חשוב

הבסיס הוא המקום, החומר וכמובן אנשי המקצוע שילוו אתכם ממש מההתחלה. בחירת מהנדס ראוי, הינה אבן דרך משמעותית בהעמדת היסודות, תרתי משמע. מדובר באחת הבחירות המהותיות ביותר בתהליך הבנייה, ובאיכות החיים שלכם בבית לאחר מכן.

אם כולנו היינו מבינים כמה הוא משמעותי, היינו כנראה משקיעים בבחירת המהנדס הראוי, לפחות כמו שאנו משקיעים בבחירת הקרמיקות 😊

אז קודם כל- דעו את ההבדלים

הטייטל הוא חשוב, וחשוב עוד יותר שאתם תבינו את ההבדלים והצרכים שלכם. זה הבסיס שלכם רבותיי. אז תכירו- קיימים בשוק מהנדסי בניין ומהנדסי קונסטרוקציה.

תכנון הבניה בשטח

מהנדס קונסטרוקטיבי, יכול להיות גם הנדסאי (שימו לב שלהנדסאי יש הגבלת תכנון למפתח בין קירות של עד 6 מ')  וגם מהנדס בניין לאחר התמחות ועבודה של מספר שנים בתכנון קונסטרוקציות. מהנדס קונסטרוקטיבי מנוסה ייעשה כל מאמץ כדי למצוא פתרון הנדסי שתואם בצורה הטובה ביותר לתוכנית האדריכלית הנתונה. הוא יימנע מתכנון עמוד באמצע חלל או באזור גרם המדרגות ויחשוב פונקציונאלית וקונסטרוקטיבית כאחת. במסגרת אחריותו, עבודות הבטון המורכבות, היציקות והשימוש בפלדה למען הצבת והקמת המבנה.

מהנדס בניין, לעומתו, אחראי על ההנדסה ברמת הביצוע והפיקוח, מול הקבלן. הוא יעסוק בתכנון באופן כללי ועבודתו הינה חשובה לא פחות מזו של הקונסטרוקטור. הוא ייקח חלק בפרויקט הבנייה ויהיה אמון על בדיקות שונות של עמידות המבנה, המשקל, החומרים, היציבות וכדומה. הנדסאי הבניין מורשה חתימה לבניינים עד 4 קומות ויתאים לפרויקטים של בתים פרטיים.

חשוב להדגיש שמהנדס הבניין הוא לא האחראי לביצוע השלד אלא בעל מקצוע מטעם הקבלן המבצע.

הבדלים אלו ואחרים מגדירים כל אחד מבעלי המקצוע כחשוב מאוד. בכל פרויקט בניה, קטן או גדול, חשוב למנות מהנדס בניין .

כמובן שהחזקת מומחים מסוג זה עולה לא מעט, אך תקלות וטעויות במהלך הבנייה עשויות לעלות הרבה יותר.

הנחת יסוד- ערכו בדיקות יסודיות

כמה כייף לנו בעידן הדיגיטלי שניתן לבדוק הרבה דברים מהשולחן שלנו בבית. ככה זה קל וככה זה חשוב. אז ראשית, אם מצאתם מהנדס רלוונטי, בדקו שהוא רשום בפנקס המהנדסים :

(קישור: https://apps.moital.gov.il/WebServicesHandlers/EngineersAndArchitects.aspx)

בדקו מול בעל המקצוע כמה ניסיון יש לו. ההבדל בין מהנדס צעיר שסיים זה עתה לימודים, לבין מהנדס מנוסה, עומד על כמה אלפי שקלים + כמה עשרות בעיות שאתם יכולים למנוע מעצמכם. מהנדס מנוסה יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בעלויות השלד ובחישוב כמויות החומר, שווה את ההבדל בשכר הטרחה? שווה. אתם תוכלו להרגיש מיד את ניסיונו של המהנדס שלכם בעת הגשת התוכניות לקבלני השלד לצורך תמחור. הקבלנים יבדקו מי אותו מהנדס ומיד יבינו כמה "פקטור" הם צריכים להוסיף למחיר, אם בכלל. כי יש מהנדסים שהולכים על "בטוח" ומעמיסים כמויות של חומר מניסיונם. ויש מהנדסים חדשים וחסרי ניסיון שילכו גם כן על "בטוח", אך לא תמיד לצורך. חשוב מאוד לסמוך על חוות דעתו של המהנדס שלכם, כי שיקוליו עולים לכם כסף ברמת החומר, אך בעיקר, הם עולים לכם בבטיחות. המהנדס בונה לכם את הבית ואמון על הקונסטרוקציה שלו, ויש דבר יותר חשוב מהביטחון שלכם ושל המשפחה שלכם?

ובכוכבית- בדקו כמה ניסיון יש לו ספציפית בביצוע עבודות באזור שלכם. ניסיון קודם בשטח ספציפי יכול להקל עליכם ועל התהליך כולו. ההיכרות עם תוואי השטח, והבעיות המסוימות שקיימות בו, יכולה לחסוך המון שעות עבודה ולאפשר הערכות בהתאם.

בנוסף, בדקו האם אותו מהנדס מכיר את האדריכל שלכם או עבד איתו בעבר. כימיה טובה בין שני אלה חשובה מאוד  לתכנון יעיל וטוב. בעיות או מכשולים שעלולים לצוץ לאורך תהליך הבנייה, יכולים לעבור ביתר קלות אם שני אלה מסונכרנים ביניהם.

 

לקראת התחלת עבודה משותפת

חשוב שתבינו מהי הזמינות של המהנדס המיועד. זמן עבודה ממוצע ליצירת תכניות קונסטרוקטיביות עומד על שבועיים-שלושה לכל היותר. אם מבחינת זמנים הוא לא מתאים לכם, זה כלל לא משנה כמה הוא נחמד, נכון?

עבודה משותפת

 

סכמו עם המהנדס, טרם התחלת העבודה המשותפת, על כמות ההגעות המחייבות לשטח. חשוב שהמהנדס יהיה נוכח בכל יציקה במגרש. זה אמור להיות מובן מאליו, אך חשוב שתחדדו. באחריותו לוודא שהתוכניות שלו רוקמות עור וגידים ע"פ התוכניות ולפי הצורך. אל תתפשרו על אישור יציקות דרך תמונות בוואטסאפ, אנחנו לא בונים פה מגדל בלגו. והנה טיפ נוסף קטן- סנכרנו בין הקבלן והמהנדס, דאגו שיהיו להם מספרי הפלאפון אחד של השני, והישארו תמיד ב"לופ". וודאו שהקבלן מעדכן לגבי מועדי היציקות, והמהנדס מאשר הגעתו. תוכלו להימנע מעיכובים באישורים ובעבודה בכלל בדרך זו.

 

שיתוף פעולה כללי

וודאו מול המהנדס שהוא מודע לתוכנית האדריכלית שהוגשה לו, ושהוא מטמיע את האלמנטים הקונסטרוקטיביים בהתאם בהתאם לדו"ח הקרקע שהוכן על ידי יועץ הקרקע. בדקו טוב טוב, מהן דרישות המהנדס לקונסטרוקציה והאם דרישות אלה פוגעות בצורה כלשהי בחלל הפנימי. כך למשל תוכלו להימנע מעמוד תורן "יפה" שעלול לצמוח לכם באמצע הסלון. אל תשכחו שאתם אלה שמנצחים על כל התזמורת הזו, ואם משהו משנה את הצלילים, דאגו לתקנם. אל תאשרו דברים שלא נראים לכם. 

 

ואל תשכחו

המהנדס אמון על יציבות הבניין ולא על ה"גמרים"- כלומר, הוא אינו אחראי על המידות ואיכות הגימור. לכן,זכרו שאם בחרתם לבנות בית פרטי באופן עצמאי ולא מקבלן מפתח, אתם היזמים וכל האחריות של תיזמון ותיאום בעלי המקצוע היא עליכם.

 אני ממליץ לכם בחום לשכור גם את שירותיו של מפקח בנייה מוסמך. מפקח שיוכל לתת את הדין על איכויות ה"גמרים" ולחתום את שמו כאחראי הביצוע בשלב הדרישה לטופס 4. (על בחירת מפקח בנייה תוכלו לקרוא - במאמר הזה)

הזול הוא היקר

 

ועוד דבר קטן- אך לא קטן כלל. גם פה, חברים, הזול הוא היקר. אל תנסו להפחית הוצאות בשלבים קריטיים אלה. בעל מקצוע מנוסה, בשלב זה, כל כך חשוב להתנהלותו התקינה והבריאה של הפרויקט, ואף לחייכם העתידיים בבית החלומות. אם תנסו לחסוך דווקא בבעלי מקצוע, כגון מהנדס, בית החלומות יהפוך במהרה לבית הזוועות, וזה רבותיי- פשוט לא.

 אתכם לאורך כל הבנייה, מההתחלה ועד הסוף. שיהיה בהצלחה!

שלכם ובשבילכם, גבריאל

 

 

נשמח לעזרתכם!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להעניק לכם מאמרים כמה שיותר מקיפים ומלאים, 

אם בכל זאת גיליתם איזו טעות, או שאתם רוצים להוסיף לנו הערה, נקבל אותה בברכה.

המייל לפניות: gavriel@homexpert.co.il

תודה רבה 😊

 

שתף בחירת מהנדס בניין :

אולי יעניין אותך גם