לקבוצת הווצאפ

מה זה מס הרכישה שמדברים עליו כל כך

מזל טוב! המדינה מחכה לצ'ק שמן מכם... אז מה עושים עם המס הזה, כמה משלמים ואיך מקבלים חלק מהכסף חזרה, כנסו למאמר, הכל כבר בפנים

בס"ד

כל מה שרציתם לדעת על מס רכישה של קרקע

 

בנייה של בית חדש כרוכה בהמון הוצאות. הוצאות שצפינו והוצאות שלא חשבנו עליהן כלל. החלק הזה, בו אנו נדרשים לשלם את המיסוי, הוא חלק צפוי, אך לרוב מבאס....הוא לא פוסח על אף אדם (רק על בעלי פטור מיוחד) והוא מעוגן בחוק- על פי חוק מיסוי מקרקעין, כל רוכש נכס נדל"ני חייב בתשלום מיסוי מקרקעין.

קיימת טבלה המדרגת את גובה תשלום המס, בהתאם לעלות רכישת הנכס ובהתאם לסטטוס הקיים של הרוכש. כלומר, האם מדובר ברכישה של דירה ראשונה, שנייה וכן הלאה.

הכסף הקטן

 

ברכישת קרקע הפנויה לבנייה עצמית, מתבצע חישוב די פשוט-  המס שתשלמו עומד על 6% מסך משווי הקרקע, כך שעל כל 1,000,000 ₪ ברכישה, תיאלצו להיפרד מ-60,000 ₪ נוספים. וכדאי שתשימו לב לעוד פרט קטן- במגרשים אשר טרם שולמו עבורם הוצאות הפיתוח, יחול המס גם על היתרה, כלומר, על הסכום טרם שולם. מדובר על תוספת של עוד כמה אלפי (או עשרות אלפי) שקלים, בנוסף למס הרכישה שחושב תחילה. חובת הדיווח לרשות המיסים מוטלת עלינו הקונים (ליתר דיוק על עורך הדין שלנו) וצריכה להתבצע לכל היותר תוך 30 ימים ממועד החתימה על החוזה.

חתימה על חוזה

 

טיפ קטן וחשוב- במועד החתימה על החוזה, שימו לכם תזכורת לשבוע קדימה במטרה לוודא עם העו"ד שלכם שכל המסמכים הוגשו כהלכה ואין בעיות כלשהן.

הדיווח לרשות המיסים צריך לכלול:

  1. את כל הפרטים של המגרש שרכשנו (גוש, חלקה וכדומה).
  2. שווי המגרש שנרכש.
  3. פרטי הרוכשים.
  4. הערכה של שומת המס הצפויה (חישוב פשוט של 6% משווי המגרש + הוצאות פיתוח צפויות)
  5. פטור ממס הרכישה (במידה ויש).

לאחר כחודש ימים, עורך הדין שלכם יזמין אתכם למשרדו על מנת לקבל את שובר מס הרכישה לתשלום. על השובר להיות משולם תוך 60 ימים מיום הנפקתו, עיכוב בתשלום עלול לצבור ריבית וחבל. את השובר ניתן לשלם בכל סניף בנק שתרצו, אך מומלץ שתעשו זאת בסניף שלכם, כדי שתהנו מתהליך מהיר יותר.

שובר מס רכישה

 

טיפ נוסף- אם פרסתם את התשלום על הקרקע על פני כמה חודשים, חשוב שתיקחו בחשבון את תשלום המס יחד עם התשלום השני בחוזה. כך שסדר התשלומים לבעל הקרקע יכלול גם את ההוצאה הזאת.

וקצת לפני סיום, אחרי שחישבתם לעצמכם את סכום ההוצאה, הרשו לנו להפתיע אתכם עם ממתק קטן שעשוי לשמח אתכם😊 - אם תהיו זריזים ויעילים, ותצליחו להוציא היתר בנייה תוך שנתיים ממועד רכישת הקרקע, (דבר שהוא בהחלט אפשרי וריאלי) תקבלו מהמדינה 1% החזר מתוך 6% המס ששילמתם. כך שבפועל תשלמו רק 5% משווי הקרקע! למה לא אני אומר....את ההחזר ניתן לבקש רק לאחר קבלת ההיתר בנייה הסופי, לאחר שהוא חתום והצלחתם לעמוד בכל דרישות הועדה.

כל שעליכם לעשות הוא לגשת עם היתר הבנייה החתום (מקורי+העתק) ללשכת מיסוי המקרקעין אליה אתם שייכים, לפי מיקום הקרקע. שם תמלאו טופס בקשה להחזר כספי ובתוך 30 יום הכסף יועבר לחשבון הבנק שלכם.

ניתן לברר באתר רשות המיסים לאיזו לשכה אתם שייכים 

בנוסף, תוכלו להיכנס לאתר רשות המיסים, עבור חישוב של מס הרכישה

 

מקווה שהייתי לעזר, המון בהצלחה!

*המידע במאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי על ידי עורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין.

שלכם ובשבילכם, גבריאל

 

 

נשמח לעזרתכם!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להעניק לכם מאמרים כמה שיותר מקיפים ומלאים, 

אם בכל זאת גיליתם איזו טעות, או שאתם רוצים להוסיף לנו הערה, נקבל אותה בברכה.

המייל לפניות: gavriel@homexpert.co.il

תודה רבה 😊

שתף מה זה מס הרכישה שמדברים עליו כל כך :

אולי יעניין אותך גם