לקבוצת הווצאפ

בדיקות לפני רכישת מגרש - חלק א'

אז רגע, איך בודקים מגרש? מה צריך לדעת לפני? טיפים מהשטח ועצות שיחסכו לכם המון כסף, כאן במאמר הבא...

בס"ד

בדיקות לפני רכישת מגרש – חלק א'

 

שלום וברכה לכל הבונים העתידיים!

הרגע המיוחל הגיע! החלטתם שהחלום המתוק של "בית עם גינה" יכול ואפשרי להתגשם. החלום הזה על הקן של המשפחה. שם הילדים יתרוצצו בחצר וישחקו על הדשא, לשם תזמינו את המשפחה והחברים, במועדים ושמחות, ותוכלו לתלות שורות שורות של בלונים צבעוניים בימי הולדת, מבלי מפריע- בגינה שלכם😊

ילדים מתרגשים

אבל רגע רגע...לפני שאתם מתחילים לנפח בלונים, בואו נתחיל בשלב הראשון- בדיקות לרכישת קרקע.

דבר ראשון, לפני הכל, חשוב שנדע מה התקציב שלנו. יצירת מסגרת ברורה בשלבי תכנון התחלתיים, יעניקו שקט נפשי ויאפשרו תהליך נכון וחכם יותר. לאחר שאנחנו יודעים וממוקמים במסגרת כלשהי, המתאימה לנו, מתחילים לאתר מגרשים פוטנציאליים.

הבדיקות מתחילות, ואנו ניגשים לאינטרנט, ספק המידע הכי נגיש לנו, יש שם את יד2, WIN WIN ועוד אתרים מסוגיהם. נגשש קצת בעיתונים, נדבר עם חברים, נתייעץ עם משרדים...נלמד, נחכים וייתכן שנתקבע על אזור או יישוב מסוים.

בשלב שאנו ממוקדים על מקום ספציפי, חשוב שנזכור- "אין חכם כבעל ניסיון". סעו לשם, תגיעו פיזית לאזור שאתם מכוונים אליו, תעשו סיור במקום, שוחחו עם התושבים המקומיים, השכנים, בעל המכולת...נסו להבין האם יש מגרשים שמיועדים למכירה. תתפלאו לגלות שדווקא המציאות הטובות ביותר מתחבאות מתחת לסלעים.

במקרים מסוימים תוך כדי שיחה עם אנשים, הלבבות נפתחים ואנשים מתחילים לשפוך את על אשר ליבם ואתם מקבלים מידע ששווה זהב! כמו רמז על מישהו שחושב למכור או איזה מפגע תברואתי באזור הקרוב שגורם לכם לחשוב פעמיים. לפעמים קיים מגרש, בדיוק איפה שאתם רוצים, אבל הוא עדיין לא התפרסם כי יש כמה יורשים שמתווכחים עליו. תארו לעצמכם, מה יקרה אם תציעו להם את ההצעה הנכונה עבורם? ייתכן ששם הכל ייסגר, והמגרש יימכר מבלי להתפרסם כלל. לפעמים שיחה עם שכנים תוביל למידע שיוכל לעזור לכם ואולי גם לאחרים. למשל על זוג שקנה מגרש ונקלע לקשיים כספיים או חלילה נפרדו. רכישת קרקע מהם תעזור להם לצאת מהמקום הבעייתי אליו הגיעו, ואתם? אולי הגעתם בדקה ה90 למגרש חלומותיכם...

 

מבט לאופק

 

לאחר שבדקתם, שוחחתם ואתם כבר חכמים יותר, כנראה שסימנתם כמה אופציות. אם סימנתם לכם מגרש ספציפי, צאו לשוטט בסביבתו. תדמיינו שאתם כבר גרים שם, תעשו הליכה ברגל למקומות שתבקרו בהם ביומיום. המכולת הקרובה, בית הכנסת, גן הילדים, קופת חולים...כשהולכים ברגל מגלים, רואים ומרגישים דברים שמתפספסים בנסיעה ברכב. הביטו סביב וחפשו את השטחים הציבוריים, את הגינות המוריקות ואת השבילים, הבית שלכם ואיכות החיים שלכם מורכבים גם מהסביבה, חשוב שתהיה ירוקה ונעימה.

סיירו בשעות שונות של היום. ביקור בשעות הבוקר למשל, ילמד אתכם על האווירה והתנועה בשעות היציאה לגנים ובתי הספר. בשעות אחר הצהריים תוכלו ללמוד על מקומות המשחק של הילדים לאחר המסגרות, על השקט והתנועה באזור ועל אפשרויות חניה לאורחים כאשר רוב הבתים מאוכלסים. תעמדו במרכז המגרש והתבוננו סביבכם. האם יש בניין או בית פרטי סמוך שעלול להאפיל  או להסתיר את השמש? או לחסום כיווני אוויר? שימו לב לשכן טורדני בפוטנציאל וכל מפגע סביבתי שעלול להוריד לכם את החשק לגור שם. שימו לב לצירי התנועה באזור המגרש- האם יש תנועה רבה של כלי רכב? האם זהו ציר תנועה קבוע של כלי רכב כבדים? במידה ובחרתם לרכוש מגרש על ציר תנועה ראשי משיקולי תקציב או שיקולים אחרים, שימו לב שאם הוא ממוקם מערבית לכביש, הוא יפגע פחות מזיהום האוויר.

המידע הזה חשוב מאוד כדי שתוכלו להבין- האם זהו השטח בו תקבלו את איכות החיים אליה אתם שואפים...

ואם כל התשובות נענו בחיוב, והמגרש עדיין בלבבכם- חשוב מאוד שהוא ייבחן היטב ע"י אדריכל. בדקו לגבי התב"ע שחלה על המגרש, בדקו את אפשרויות הבנייה. רצוי לנסות לדבר עם שכנים על התהליך שהם עברו והאם הם נתקלו בהפתעות כלשהן במהלך הבנייה. נתונים אלה עלולים להשפיע על תקציב הבנייה שלכם.

הבית על הנייר

 

טיפ חשוב! בקשו מהאדריכל שצפוי לתכנן לכם את הבית להגיע פיזית אתכם לשטח. הוא עלול לטעון שזו טרחה שאינה במסגרת התפקיד אבל אם תבקשו ממש יפה, ואף תכניסו סעיף כזה בחוזה ההתקשרות שלכם, הוא יגיע וייתן את חוות הדעת שלו. האדריכל יבחן את המגרש בעין של איש מקצוע ויראה דברים שעלולים להעלם מעין בלתי מנוסה. הוא יבחן את הנגישות למגרש, את השיפועים, סוג האדמה והטופוגרפיה של המגרש. כל אלה יעזרו לכם להבין את אפשרויות מימוש הקרקע והזכויות בה באופן המקסימלי ביותר.

לאט לאט, עקב בצד אגודל, תגיעו לכל המסקנות. קחו את הזמן, בדקו עם הסביבה ועם אנשי מקצוע. תקשיבו לתחושה הפנימית שלכם, לבטן יש הרבה מה להגיד בהחלטות שכאלה בחיים. לא כל יום רוכשים קרקע, וזו לא סוג הרכישה שניתן להחזיר אחרי 14 ימים. אם כל הגורמים אומרים כן, ותחושת כן פנימית מציפה בהתרגשות ולוחשת "זה הבית שלי", אז הגעתם למקום הנכון, הגעתם הביתה😊

 

שלכם ובשבילכם, גבריאל

 

 

נשמח לעזרתכם!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להעניק לכם מאמרים כמה שיותר מקיפים ומלאים, 

אם בכל זאת גיליתם איזו טעות, או שאתם רוצים להוסיף לנו הערה, נקבל אותה בברכה.

המייל לפניות: gavriel@homexpert.co.il

תודה רבה 😊

שתף בדיקות לפני רכישת מגרש - חלק א' :

אולי יעניין אותך גם